wtorek, 31 stycznia 2012

Ableton Live Tutorial

Hej Wam ;) Swój pierwszy (konkretny) post, poświęce jednemu z najlepszych,i najpopularniejszych programów do produkcji muzycznej,jakim jest niewątpliwie program Ableton Live.

Jest to kombajn z ogromem możliwości służący zarówno do produkowania własnych utworów,jak i nagrywania setów.Na pierwszy rzut oka,program może przestraszyć co niektórych (zaawansowane funkcje,kiepska ale bardzo funkcjonalna szata graficzna),ale uwierzcie mi: to jeden z najlepszych programów dla Didżejów,i to zarówno tych początkujących,jak i zawodowców.
Jednak w przeciwieństwie do popularnych "zabawek" (VDJ,Ejay),bez dobrego przewodnika ani rusz.



Zamieszczam więc poniżej kilka tutoriali doskonale instruujących,jak posługiwać się tym "cackiem".

Zanim jednak przejdę do filmów,polecam Wam świetny polski tutorial po kolei objaśniający do czego służą te wszystkie przyciski,i najważniejsze  funkcje programu,zrobione dla Dj Mag-a: Tutorek  (strona długo się ładuje,dlatego proszę o cierpliwość).

Jak już "obczailiście" podstawowe zasady działania programu (i jesteście niezrażeni początkowymi problemami),to czas poznać bardziej zaawansowane funkcje (efekty,itp.):

Na początek tutorek do jednej z najważniejszych narzędzi w Abletonie-  Drum Rack

Teraz zapraszam na mini tutorial objaśniający zasadę działania efektu o nazwie Autopan (niestety po angielsku,ale nawet jeśli nie do końca rozumiecie język,powinniście zrozumieć o co chodzi):



Kolejny,tym razem pokazujący zalety funkcji Frequency Modulation (z serwisu Musicradar.com):




Następny z narzędzi,czyli Simpler (na przykładzie melodii z gatunku Minimal):




Return FX:




No i kolejny:



Jeszcze jeden,opisujący działanie Delay'a:



LFO:


Dobrze.Myslę,że to na początek powinno starczyć. Podrzucę jeszcze kilka filmików odnośnie tworzenia dżwięków w konkretnych gatunkach:

Acid House:



Hip-Hopowe Groove'y:




Minimal Tech-House:




Dubstep:


No myślę,że po takiej "zaprawie" będziecie mieli już w miarę obcykane działanie tego "molocha".Pozostaje już tylko jeden aspekt:cena,a tu niestety nie jest ciekawie,bo cena tego programu to od 400 (live intro,mocno "okrojona" z dodatków,ale w żadnym wypadku nie z jakości)do ok.1000 złotych (wersja Deluxe),co sprawia,że niestety program jest poza możliwościami budżetowymi przeciętnego polaka.
Jeżeli jednak czujecie pociąg do muzyki,jesteście wytrwali,i posiadacie wolną kwotę pieniędzy,nie żałujcie bo to bardzo dobra inwestycja ;)

Zachęcam gorąco do komentowania,i zadawania pytań,postaram się na nie odpowiedzieć ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz